Dotaz:
Naše SVJ si pořídilo fotovoltaickou elektrárnu, která bude provozována jako komunitní energetika, ne jako sdružení odběrných míst. Do doby spuštění komunitní energetiky máme přetoky, které od nás obchodník vykupuje. Podléhá tento výkup daňové povinnosti tj. podání daňových přiznání za jednotlivé vlastníky a placení daně?
Odpověď:
Jde o dosud nevyjasněnou problematiku. Podle mě je rozhodující vlastnictví FVE: je-li v majetku SVJ, je příjem z prodeje elektřiny výnosem SVJ (standardní zdanění daní z příjmů právnických osob); je-li ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek, je to jejich příjem (u vlastníků fyzických osob zřejmě příjem podle § 10 ZDP).
Ing. Lenka Haráková
Souhlasím, že pokud je FVE součástí společných částí domu (tuto skutečnost z důvodu opatrnosti doporučuji uvést přímo do prohlášení, i když v tomto případě je zřejmě vše jasné - viz judikatura Nejvyšší soudu 22 Cdo 1501/2020 a 25 Cdo 770/98), musí být v souladu s § 16 odst. 2 nařízení vlády č. 366/2013 Sb. připisovány jednotlivým vlastníkům (tj. nikoliv SVJ). Tedy jednotliví vlastníci si svůj podíl na předmětných příjmech budou zdaňovat sami (v případě FO zřejmě obvykle dle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP s možným osvobozením dle §10 odst. 3 písm. a) ZDP).
Ing. Bc. Martin Durec
Komentář čtenáře: Zajímalo by mne, jak se autoři vypořádali se zákazem podnikání pro SVJ - jak by mohla být FVE ve vlastnictví(majetku) SVJ a to by za "nějaké ceny" prodávalo elektřinu někomu dalšímu. Komunitní přeci neznamená pouze členům svého SVJ. Nejde tedy o obchodní činnost? Zvláště pokud SVJ produkuje zisk? S představou začlenění do společných částí domu a vlastnictví přímo vlastníky už mám menší problém.
Reakce Ing. Lenky Harákové:
Dobrý den, dlouho jsem měla pochybnosti, zda si SVJ může pořídit a provozovat FVE. V r. 2008 stálo ve stanovisku MMR: „Společenství vlastníků jednotek, je ve smyslu ustanovení § 9 odst. 1 zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, ve znění pozdějších předpisů, právnickou osobou, avšak právnickou…