dnes je 22.12.2024

Input:

Daně v SVJ - faktura za výkup přebytků elektřiny

30.7.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

SVJ má instalovanou FVE a nyní přišla první faktura za výkup přebytků elektřiny. Vystavil ji automaticky odběratel elektřiny, dodavatelem je SVJ. Jedná se o cca 5.000,- Kč, které přijdou na účet SVJ.

Jak správně tuto částku zaúčtovat? Sníží se tím např. platby za elektřinu pro jednotky nebo ji lze připsat do dlouhodobé zálohy "fondu oprav"?

Musí se odvádět daň z příjmu? Pokud ano, odvede ji SVJ nebo jednotliví vlastníci jednotek?

Odpověď:

Hned úvodem je třeba zdůraznit, že názory na možnosti instalace fotovoltaické elektrárny (dále jen „FVE“) na domě, ve kterém vzniklo společenství vlastníků jednotek (dále jen „SVJ“) nejsou prozatím jednotné a jedná se tak o dosud nejasně vymezenou problematiku. Názory na tuto oblast se vyvíjejí a je tak nezbytné sledovat další vývoj k okruhu otázek, které je nezbytné v souvislosti s tím řešit.

Z pohledu zdanění příjmů z přebytků elektřiny se domnívám, že se jedná o příjem vlastníka FVE. Ve specifických podmínkách SVJ je tedy nutné vědět, zda FVE je ve spoluvlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek v příslušném domě, nebo zda se jedná o majetek SVJ.

(Poznámka: Z důvodu ucelenosti informace je zapotřebí uvést, že se v článcích a návodech vztahujících se k možnostem instalace FVE na střeše bytového domu objevují i další varianty – kupříkladu pronájem střechy s možností výstavby FVE včetně výhrady stroje se zápisem do katastru nemovitostí; tímto řešením ani případnými dalšími eventualitami se odpověď vůbec nezabývá).

Z judikatury Nejvyššího správního soudu plyne, že

  • stavební část FVE - nosná konstrukce (např. stojany, kabelové svody, zabezpečení, přípravné práce, výměna střech), která je pevně spojena s budovou, na jejíž střeše je FVE umístěna – je technickým zhodnocením budovy – stavební část by tedy měla být vymezena jako společná část, tj. ve spoluvlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek,
  • technologická část FVE (kupř. solární panely, měniče a rozvaděče) může být samostatnou movitou věcí (záleží na posouzení konkrétních podmínek), a tudíž může být ve spoluvlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek v daném domě, nebo může být ve vlastnictví SVJ.

V souladu s občanským zákoníkem (zákon č. 89/2012 Sb., dále jen „OZ“) je SVJ založeno pouze za účelem zajišťování správy domu a pozemku. Při naplňování tohoto účelu je způsobilé nabývat práva, a to včetně majetku a nakládání s ním, a zavazovat se k povinnostem, nicméně nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem.

Vzhledem k rozvoji sdílené elektřiny a praktické instalaci FVE na domy, ve kterých vzniklo SVJ, se řešila také otázka, zda vůbec v podmínkách SVJ může být technologická část v jeho majetku, zda nepůjde o porušení podmínek účelu SVJ daných OZ. V současné době se lze setkat s názory (např. viz Unie komunitní energetiky), že provozování FVE, která je projektována primárně pro potřeby členů SVJ a prodej přebytků není plánován, a je proto nahodilý, není považováno za podnikání, neboť nenaplňuje podmínku provádění za účelem dosahování zisku. Hlavním cílem instalace FVE je zajištění elektrické energie pro

Nahrávám...
Nahrávám...